Categories: KURIOZITETE

Tavolina e çuditshme e murit të madh kinez

Daton prej kohës së mbretërimit të perandorit Wanli (1572-1630), nga dinastia Ming. Tavolina, u zbulua në majën e një kulle në Murin e Madh, në veri të Kinës.

Me përmasa 102x62x13 centimetra, tavolina e hershme u zbulua nga një kujdestar, ndërsa po patrullonte seksionin ”Xuliukou” të Murit të Madh, në qytetin Qian’an, të provincës Hebei.

Mbi të, janë të dokumentuar përmes një mbishkrimi, 300 emra dhe tituj të 15 zyrtarëve të dinastisë Ming (1368-1644).

Guo Lifei, zëvendëskurator pranë muzeut në Qian’an, shpjegoi se zyrtarët, emrat e të cilëve janë shkruar në tavolinë, ishin gjeneralët më të rëndësishëm që ndihmuan në ndërtimin e kësaj pjese të Murit të Madh, si dhe ata që e mbrojtën më vonë atë, transmeton ‘konica.al.

Sipas mbishkrimit, tavolina është bërë në vitin 1584 – saktëson, Guo. Ajo mund të sigurojë referenca për studime të mëtejshme, mbi ndërtimin e Murit të Madh dhe hierarkinë në dinastinë Ming – theksoi ai.

Muri i Madh kinez, pjesë e trashëgimisë botërore në UNESCO, përbëhet nga disa mure të ndërlidhura me njëri-tjetrin. Disa pjesë të tij, janë dëmtuar apo shembur dhe kanë nevojë për restaurim të menjëhershëm.

In For Culture

Recent Posts

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

16 mins ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

35 mins ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

44 mins ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

47 mins ago

Këshillat kundër rrahjeve të çrregullta të zemrës

A e keni përjetuar ndonjëherë ndjesinë sikur zemra do t’ju dalë nga kraharori? Po ndjesinë…

49 mins ago

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

17 hours ago