Categories: KËSHILLA

Ilaçi natyral qe stabilizon në pak sekonda tensionin e lartë të gjakut

Presioni i gjakut është forca me të cilën gjaku pompon nga zemra në arteriet. Një lexim normal i presionit të gjakut është më pak se 120/80 mm Hg. Kur presioni i gjakut është i lartë, gjaku lëviz më tej në arteriet. Kjo bën presion të shtuar në indet delikate në arteriet dhe dëmton enët e gjakut.

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, prek rreth gjysmën e të rriturve amerikanë, vlerëson Kolegji Amerikan i Kardiologjisë. I njohur si një “vrasës i heshtur”, zakonisht nuk shkakton simptoma derisa të ketë një dëme të konsiderueshme në zemër. Pa simptoma të dukshme, shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se kanë tension të lartë.Presioni i lartë i gjakut mund të trajtohet edhe në shtëpi, me përbërës që gjenden në kuzhinën tuaj. Kjo recetë e këtij ilaçi natyral është shumë e thjeshtë për t’u përgatitu. Rekomandohet të konsumohet për 7 ditë rresht për efekte të mrekullueshme.

Përbërësit:

-1 copë xhenxhefil

-1 thelb hudhër

-1 lugë gjelle uthull molle

-1 lugë çaji mjaltë

-1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Qëroni xhenxhefilin dhe hudhrën dhe vendosini në një blender. Më pas, shtoni në të edhe uthullën, mjaltin dhe lëngun e limonit.

Lërini në blender për rreth 30 sekonda që të përgatiten.

Hidheni përzierjen e përgatitur në një gotë dhe ruajeni në frigorifer për rreth 5 ditë.

Rekomandohet që të konsumohet një lugë gjelle nga kjo përzierje çdo mëngjes me stomakun bosh dhe një lugë gjelle në mbrëmje, para se të flini gjumë.

Shënim: Mund ta përdorni për 7 ditë dhe nuk duhet të konsumoni më shumë se 3 herë në ditë nga ky ilaç!

In For Culture

Recent Posts

Pamje interesante: ‘’Dyluftimet’’ e kuajve të egër (Video)

Përleshjet e kafshëve në botën e egër janë pothuajse shumë të zakonshme dhe jo pak…

6 hours ago

Konvertimi i Shqiptarëve në sllavë: serbë, malazezë e bullgarë

Nga: Adil Fetahu Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime…

7 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (2 – NJERIU VITRUVIAN) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

8 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (1) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

8 hours ago

Ja si dukej pulla e parë postare shqiptare në vitin 1913(Foto)

Pulla e parë shqiptare u emëtua më 1 maj 1913. Ajo është një vulë e…

8 hours ago

Trungu i ullirit nga i cili besohet se janë mbledhur ullinj që nga koha ilire

Është e mundur që duart ilire dikur kanë mbledhur ullinj nga pema në Gjorm të…

9 hours ago