Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Sa shtëpi shqiptare ka pasur Novi Pazar në vitin 1910?

Të gjitha të dhënat historike duke përfshirë fotografitë tregojnë qartë e pa dyshim se ai që sot quhet Novi Pazar dhe gjendet në territorin e Serbisë së sotme,ka qenë vendbanim exkluziv shqiptar si shumë vende e krahina të tjera në Ballkan,por të cilat janë shkombtarizuar,në këtë rast sllavizuar!

këtë e dëshmon edhe shkrimi i vititi 1910 në gazeten në edicionin frangjisht “Journal de Salonique”.

Ne kete gazete te vitit 1910 jipen keto te dhena.

Kazaja e Pazarit te Ri (Novi Pazar) kishte 81 fshatra dhe 896 familje.Sjenica 1 fshat dhe 505 familje.Akova (Bijelo Polje) 47 fshatra dhe 1266 familje.Kolashini 27 fshatra dhe 757 familje.

Marre nga Arkivi Kombetar i Frances

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

12 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

12 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

13 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago