6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Probus ,një tjetër perandor Romak me origjinë Ilire

Probus ,një tjetër perandor Romak me origjinë Ilire

Probus (Probi) është një tjetër perandor Romak me origjinë Ilire. Në vitin 267 në moshën 44-vjeçare ai u bë perandor dhe mbretëroi për rreth gjashtë vjet.

Probi u shqua në luftë kundër fiseve gjermane, franke e vandale duke i detyruar ata të largoheshin nga kufijtë e perandorisë. Në një ditë vere të vitit 282, ndërsa po drejtonte punimet për tharjen e kënetave në Sirmium, ushtarët u rebeluan, flakën lopatat dhe rrokën armët duke e vrarë perandorin në mes të pregatitjeve për luftën perse e cila do të cohej më tejë nga pasardhësi i tij Carus./Toka Iliro-Pellazge

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fshati në Shqipëri që nuk i ‘njeh’ paratë

Pamundësia ekonomike dhe infrastruktura ka bërë që fshati Orenjë i Librazhdit të mbetet i izoluar nga pjesa tjetër e zonës.

Qyteza gjermane ku qiraja është vetëm 1 euro

Fuggerei, është një qytezë e cila ndodhet në Gjermani dhe duket si idealja për çdo njeri i cili kërkon të nisë një...

Borë në shkretëtirë, pamje mahnitëse nga Arabia Saudite

Ndërsa janari është muaji i borës dhe i akullit në shumë pjesë të botës, shkretëtirat në Afrikë dhe në Lindjen Mesme bëjnë...

Kafe për flokë të shëndetshme

Kafeja është një burim i shkëlqyer ushqyesish dhe antioksidantësh të cilët i bëjnë mirë jo vetëm lëkurës por edhe flokëve.

Recent Comments