6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KAFSHËT Skifteri, shpendi grabitqar duke kapur Iguanat detare (Video)

Skifteri, shpendi grabitqar duke kapur Iguanat detare (Video)

Iguanat detare duket se janë një vakt i mirë ushqimi për skifterin, edhe pse madhësia e skifterit nuk është aq e madhe sa të mund ta ngreh në ajër një Iguanë të rritur. /InforCulture.info

Skifterët njihen si shpend grabitqar që ushqehen me shpend të tjerë më të vegjël, minjë, e gjallesa tjera më të vogla se madhësia e tyre trupore.

Në videon e postuar në Youtube nga BBC Eardh shihet një skifter ngjyrë kafe të mbyllët tek sa kapë një Iguan detar. Madhësia e skifterit nuk është shumë e madhe sa të arrijë ta ngreh në ajër Iguanën. Ai fillimisht me thonjët e tij të mëdhejë e kapë iguanën në tokë derisa ajo mundohet të shpëtoj nga këthetrat e tij. Mirëpo kapja e fortë e skifterit nuk lejon që iguana të shpëtoj nga sulmi i tij. Pasi që skifteri arrinë ta mbytë iguanën e merrë atë dhe e dërgon në strfkën e tij ku ndodhen partnerja e tij dhe zogjët e vegjël që presin ushqim nga prindërit e tyre. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments