6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA A duhen lënë bebet të qajnë derisa të pushojnë vetë? Ja ç’thotë...

A duhen lënë bebet të qajnë derisa të pushojnë vetë? Ja ç’thotë një studim i ri!

Mund të jetë e vështirë të dëgjoni britmat e foshnjeve tuaja, por një studim i ri sugjeron se ta lini fëmijën të qajë vetëm mund të jetë e dobishme dhe jo aq e tmerrshme sa tingëllon.

1. Nuk ka efekte negative

Një studim i kryer nga The Journal of Child Psychology and Psychiatry zbuloi se lënia e foshnjave duke qarë nuk ka pasoja negative. Gjatë eksperimentit, nuk u gjetën efekte të sjelljes në zhvillimin e foshnjave. Për më tepër, kjo nuk e përkeqësoi lidhjen e nënës me foshnjën në asnjë mënyrë. 

2. Ata flenë më mirë

Një studim zbuloi se foshnjat që lihen të qajnë gjatë natës tregojnë modele më të mira të gjumit. Në eksperiment, foshnjat u ndanë në 2 grupe dhe foshnjat nga grupi që u lanë të qajnë, u zgjuan më pak dhe, në përgjithësi, fjetën më shpejt.

3. Bebet dërtojnë vetëkontroll

A duhen lënë bebet të qajnë derisa të pushojnë

Mos-reagimi i menjëhershëm ndaj nevojave të foshnjës suaj mund t’i mësojë ato të qetësohen vetë. Dieter Wolke, profesori që drejtoi studimin e parë, këshillon kundër ndërhyrjes. Ai thotë se foshnjave u duhet pak kohë vetëm për të mësuar të qetësohen. Pasi të mësohen, ato janë në gjendje të vetë-rregullohen jo vetëm gjatë ditës, por edhe gjatë natës.

4. Sikurse thamë: Foshnjet krijojnë aftësinë për t’u vetëqetësuar

Ndonjëherë një fëmijë është aq intensiv, saqë mënyra më e mirë për të hequr qafe energjinë e tepërt është ta lini atë të qajnë. Për më tepër, kjo është mënyra e vetme që një fëmijë të mësojë të kalojë nga të qenit zgjuar në gjumë. Foshnjat praktikojnë aftësi vetë-qetësuese, dhe e bëjnë këtë mjaft shpejt. Shumica e prindërve i shohin rezultatet në 3 ose 4 netë.

5. Kanë më pak zemërim

A duhen lënë bebet të qajnë derisa të pushojnë

Besohet se teknika e bërtitjes i ndihmon fëmijët të jenë më pak “të egër”. Foshnjet do të ndihen më të lumtur gjatë gjithë ditës dhe koha e gjumit nuk do të jetë më problem.

6. Mësojnë të flenë vetë

Pasi praktikojnë qetësimin e vetvetes për ca kohë, fëmijët nuk e kanë të vështirë të bien në gjumë kur zgjohen gjatë natës. Nuk ka nevojë për përkëdhelje, tundje ose ndihmë prindërore. Foshnjat mund të qajnë natën thjesht sepse kanë nevojë për një prind aty pranë, vetëm për të qenë të sigurt, por asgjë më shumë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments