Categories: KAFSHËTKULTURË

Praktika e lashtë e gjuetisë së shqiponjës Mongole

Video që kemi sjellur sot, paraqet një praktikë shumë të lashtë të gjuetisë me anë të shqiponjës së artë, që praktikohet në zonat e ftohta të Mongolisë. /InforCulture.info

Një praktikë shumë interesante që praktikohet edhe në ditët e sotme në zonat malore të Mongolisë dhe shtetet tjera përreth në kontinentin Aziatik, tregon se njëriu për mbijetesë ka aplikuar praktika të ndryshme që për njerëz tjerë ose kultura tjera duken të jenë të pamundura.

Gjat dimrit të ashpër në Mongloli, kur njerëzit janë më të sfiduar në stepat e ftohta, shqiponjat e arta janë si burimi i furnizimit të tyre.

Dhelprat arktike si dhe kafshët e vogla që vrasin shqiponjat u sigurojnë atyre furnizim me mish për tu ushqyer dhe lesh që e përdorin për veshje në kohë dimri.

Këtë praktikë shumë interesante mund ta ndiqni në sekuenca të shkurtra në videon e postuar më poshtë. /InforCulture.info

Video: Youtube, Red Bull

InFor. Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

2 days ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

2 days ago