Categories: KËSHILLA

Benefitet e hudhrës në uljen e presionit të lartë të gjakut, ja çfarë tregojnë hulumtimet

Hudhra hyn në grupacionin e bimëve që përdoret ndonjëherë për t’u mbrojtur kundër presionit të lartë të gjakut.

Përkrahësit sugjerojnë që konsumimi i hudhrës si ushqim ose marrja e ekstraktit të hudhrës në formën shtesë të dietës mund të ndihmojë në trajtimin e presionit të lartë të gjakut shkruan VeryWellHealth.

Meqenëse presioni i lartë i gjakut është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës (shkaku kryesor i vdekjes në SH.B.A.), shumë njerëz konsumojnë hudhra në përpjekje për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut përcjell Gazeta Shneta.

Mendohet se hudhra mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut pjesërisht duke stimuluar prodhimin e oksidit nitrik (një përbërës që luan rol kryesor në zgjerimin e enëve të gjakut).

Hulumtimet mbi hudhrat dhe presionin e gjakut

Hudhra duket se është në gjendje të ulë në mënyrë modeste presionin e gjakut, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë (NIH).

Hulumtimi i disponueshëm për hudhrën dhe presionin e gjakut përfshin një raport të botuar në C’rregullimet Kardiovaskulare BMC në vitin 2008.

Për raportin, shkencëtarët analizuan 11 prova klinike të publikuara më parë dhe zbuluan se hudhra ishte superiore ndaj placebos në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit me hipertension.

Në një raport tjetër të botuar në ‘Annals of Pharmacotherapy’, në të njëjtin vit, studiuesit rishikuan 10 prova klinike që vlerësonin efektet e hudhrës në presionin e gjakut.

Rezultatet zbuluan se përdorimi i hudhrës ishte i shoqëruar me një ulje të presionit të gjakut tek pacientët me presion të ngritur sistolik të gjakut.

Hulumtimet më të fundit mbi hudhrat dhe presionin e gjakut përfshijnë një provë klinike të botuar në ‘European Journal of Clinical Nutrition’ në 2013.

Studimi përfshiu 79 persona me presion të lartë të pakontrolluar të sistemit sistolik, secilit prej të cilëve iu dha ose ekstrakti i hudhrës (me dozë 240 mg, 480 mg, ose 960 mg në ditë) ose një placebo për 12 javë.

Në fund të periudhës së trajtimit, ata që morën çdo ditë 480 mg ose 960 mg ekstrakt hudhër treguan një ulje të ndjeshme të presionit sistolik të gjakut.

Sidoqoftë, atyre që u janë dhënë 240 mg ekstrakt të hudhrës nuk pësuan një rënie të konsiderueshme të presionit sistolik të gjakut. /Gazeta Shneta/

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

11 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

12 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

12 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

13 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

14 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

14 hours ago