6.1 C
Pristina
Monday, April 19, 2021
Home KULTURË Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej, mikeshat e nuses së ardhshme duhet të lanin kokën me verë. Kjo traditë u dokumentua në gjysmën e dytë të shekullit XIX kur një studiues merr pjesë në një martesë në një vend arbëresh. Ai përshkruan në detaje të gjitha fazat e ceremonisë.

Tradita e cila i bëri më shumë përshtypje dhe e shkroi në shkrimimin e tij, ishte se miqtë e nuses së ardhshme lanin kokën me verë dhe pastaj vazhdojnë të stilojnë gërshetat me fjongo të bardhë.

Në këtë foto janë tri vajza nga Lungro të veshura me kostume tradicionale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments