Categories: Uncategorized

Truku i gjysheve nga koha kur nuk kishte lavatriçe, ja çfarë duhet të bëni për të patur rroba të bardha borë

Për të mbajtur rrobat e bardha borë, si ditën e parë që i keni blerë, nuk është e mundur, nëse këto të fundit i lani vetëm në lavatriçe. Po ta lexonin gjyshet këtë që sapo shkruam, “do të na bënin rezil”. Sipas tyre, rrobat e bardha kanë nevojë të trajtohen para se të lahen në lavatriçe e tani që po ngrohet koha e do nxjerrim bluzat e këmishat e bardha nga garderoba, do t’ju tregojmë një sekret të vjetër.

Për të hequr qafe njollat kokëforte e të tmerrshme të djersës ,e  jo vetëm ju nevojitet një pastë e përgatitur në kushte shtëpie me tre përbërës. Detergjent i lëngshëm që pastron edhe ydyrën (mund të jetë dhe ilaçi i enëve), peroksid hidrogjeni dhe sodë buke. Përzieni në raportin 1:2 detergjentin me peroksidin e hidrogjenit dhe aplikojeni mbi njollë. Më pas shtoni pak sodë buke dhe me ndihmën e një furçe fërkoni copën e veshjes derisa pasta të përthithet nga fibrat e bluzës apo këmishës.

Pas pastrimit, lereni  për të paktën një orë ose më shumë, dhe më pas lajeni si zakonisht. Gjyshet pretendojnë se metoda gjithashtu është e vlefshme edhe për njollat ​​në rrobat e errëta, por këshillohet që të mos e lini përzierjen në pëlhurë për një kohë të gjatë se zbehet ngjyra.

In For Culture

Recent Posts

Se Shqypnia u rrudh e vogël – poezi nga Gjergj Fishta

Kishin Hyp Nji Rreze DilliAi Shen Pjetri e Ai Shen MhilliE Po Flisnin Per i…

19 hours ago

Kur Mehdi Frashëri projektonte sistemin me 7 banka për Shqipërinë

Në vitet ’20, ka pasur debate të shumta për krijimin e bankës kombëtare që do…

19 hours ago

“Hilet e marketingut”, kjo është arsyeja pse frutat dhe perimet në supermarkete janë gjithnjë të dukshme në hyrje

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe…

20 hours ago

Çfarë ishte “Taksa e Karantinës”, që u aplikua në Shqipëri për 50 vite?

Shqipëria është përballur disa herë më epidemi, kryesisht murtaje dhe kolere. E në këtë kushte,…

20 hours ago

Ushqimet që ju ndihmojnë të zbutni simptomat e alergjisë

Ekspertët thonë se simptomat e alergjisë dhe astmës mund të zbuten me anë të ushqimit:…

20 hours ago

Misteret e një shpelle afër Permetit,është banuar 5500 vjet më parë

Vendbanimi shpellor i Bënjës ka hyrë herët në historinë e arkeologjisë shqiptare, qysh më 1954…

20 hours ago