Categories: KËSHILLA

Si të përgatisni çajin tretës me dafinë dhe limon

Pija tretëse me gjethe dafine dhe limon është ajo që ju duhet më shumë gjatë këtyre ditëve me stomak të rënduar. Sapo ta pini do ta ndjeni që do të largohet ndjesia e fryrjes. Rëndesa që i bëjmë stomakut këto ditë, jo vetëm duke ngrënë më shpesh por duke e tepruar sidomos me ëmbëlsira, nuk do te ndihet aq shume pas ketij caji. Pija që po ju propozojmë është e ngrohtë dhe na propozohet nga gjyshet; bëhet gati në fare pak minuta. Receta është elementare. Mjafton të zieni për pese minuta pak lëkurë limoni dhe 1-2 gjethe dafine. Çaji është gati!

Receta për një gotë çaj tretës:
200 ml ujë
Lëkurën e ¼ të limonit
1 gjethe dafine

Përpiquni ta pastroni pjesën e bardhë të lëkurës së limonit sepse do të shkaktojë hidhësi. Në një enë të vogël zieni për 5 minuta përbërësit deri sat ë marrë ngjyrën karakteristike. Mund t’I shtoni pak mjaltë dhe ta pini.

In For Culture

Recent Posts

Me plis në Paris edhe në vitet e 60’ta(Foto)

Shqiptarët edhe në vitit e 60’ta kishin shkuar me Plis në Paris. Këtë e dëshmon…

32 mins ago

Pse është keq të derdhësh kripën?

KISHA APO DA VINÇI?.. Në Mesjetë, kripa cilësohej si burim i çmuar. Kushtonte shumë dhe…

11 hours ago

Duhet ta dini që falë këtij gjeniu, e gjithë bota na quan Albania

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy…

15 hours ago

E dini pse aeroplanët janë të lyer me ngjyrë të bardhë? Nuk jua pret mendja

Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica…

16 hours ago

E dinit cili është shteti më i vjetër në Evropë?

Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin…

16 hours ago

Cilat janë ushqimet që shkaktojnë dhimbje koke – Çfarë duhet të bëni

Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbjet e kokës apo migrena, atëherë një nga shkaktarët mund të…

16 hours ago