Categories: KËSHILLA

Për flokë me yndyrë; kjo është zgjidhja më e mirë

Kurrë nuk keni kohë të mjaftueshme për rutinën e bukurisë, veçanërisht në mëngjes ka gjithmonë një zgjidhje të shpejtë dhe funksionale. Ndoshta fëmijët, punët e përditshme nuk ju lejojnë që të bëni një dush përpara se të dilni dhe flokët tuaj kanë nevojën urgjente për tu rregulluar, do t’ju mjaftojë vetëm pak pudër!

Nëse nuk keni pudër atëherë mund të përdorni dhe niseshte ose sodë buke:

Mirë do të ishte që pudrën ta përzienit me një nga këto përbërës që përmendëm më sipër. Kurdo që të keni një nevojë ekstreme për të larë flokët shpejt, thjesht lyeni me këtë përzierje.

Mënyra të tjera për t luftuar flokët me yndyrë janë këto :

Zgjidhni shampo të përshtatshme, me argjilë ose hithër, që gjenden në farmaci.

-Shampoja neutrale, që ju mund të holloni me ujë, është më efektive.
-Bëni maska me argjil herë pas here.
-Përdorni balsam tek majat e flokëve duke qenë se ato rrezikojnë të thahen.
-Shmangni masazhimin e kokës gjatë larjes me shampo.
-Shtoni një ose dy pika vaj esencial rozmarine ose livando në shampon tuaj.
-Krihni flokët me krehër me dhëmbëza plastike ose një furçë të bërë nga fibrat natyrore.
-Lajini flokët me ujë të ftohtë.
-Përdorni tharëse flokësh në temperaturë të ftohtë.

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

13 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

17 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

18 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

18 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

18 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

18 hours ago