Categories: SOCIALE

Astronautët nisen drejt orbitës nga toka amerikane për herë të parë në dekadë

Raketa Falcon 9 e SpaceX dhe astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley tani po fluturojnë në hapsirë.

Përpjekja e dytë e SpaceX për të nisur dy astronautë të NASA-s në një mision në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor ishte e suksesshme.

Ky është fluturimi i parë hapësinor që niset nga toka amerikane në gati një dekadë.

Kjo është hera e parë që astronautët u nisën për në hapësirë nga toka amerikane që nga viti 2011.

Falcon 6 do të rrotullohet dy herë përgjatë orbitës së tokës për ta përfunduar udhëtimin e saj duke u kthyer në vendin ku është lansuar./CNN/InforCulture.Info

In For Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

14 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

15 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

15 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

17 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

17 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

17 hours ago