Categories: KËSHILLA

Kjo pije e fuqishme, heq kilogramët e tepërt

Po ta dinit se sa e fuqishme është kjo pije për të humbur peshë, do ta konsumonit atë për çdo ditë. Deri më tani kemi konsumuar limonadë, por tani hit i ri është pija nga trangulli me shije freskuese. Përveç se do t’ju rifreskojë menjëherë, kjo pije ka një numër të efekteve pozitive, si dhe është gjithashtu një aleat i fuqishëm në luftën kundër celulitit dhe peshës së tepërt.

Është e njohur se uji përmban zero kalori, ndërsa një trangull mesatarisht përmban rreth 50 për qind ujë, e cila e bën këtë pije një variant më të mirë se çdo lëng të blerë apo pije që përmban sheqerna, ëmbëltues dhe shije artificiale.

Trangulli është diuretik, që stimulon dhe pastron zorrët dhe traktin tretës në përgjithësi. Trangujt heqin ujin tepricë nga trupi, që mund të grumbullohet nëse hani ushqime të papërpunuara, të konservuara dhe ushqimin me shumë kripë.

Kjo dietë është shumë e pranishme tek ata persona që provojnë të pastrojnë dhe detoksojnë sistemin e tyre tretës, transmeton Telegrafi.

Për këtë pije do t’ju duhen:

– 1 trangull i freskët

– 2 litra ujë

– një enë qelqi

Trangulli duhet të pastrohet mirë dhe të copëtohet në feta të holla. Në enën nga qelqi të mbushur me ujë e shtoni trangullin.

Lëreni pijen të qëndrojë për disa orë para përdorimit, si dhe në qoftë se dëshironi, gjithashtu mund t’i shtoni limon, bli ose disa përbërës të ngjashëm sipas dëshirës.

Dieta me tranguj është e lirë

Ushqimin është lehtë ta përgatisni, e shumica e njerëzve kanë të gjithë përbërësit. Ushqimi nuk nënkupton kurrfarë prodhimi shtesë.

Mangësitë e dietës me tranguj

Ky plan i shkurtër i ushqimit për pastrimin e sistemit tretës nuk do të thotë përdorim për periudhë të gjatë kohore që do të ndikojë pozitivisht në shëndet. Njerëzit rrallëherë ndihen të ngopur gjatë kësaj diete.

In For Culture

Recent Posts

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

5 mins ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

12 mins ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

50 mins ago

Pasi të provoni këto dy truke, do të ”zhdukni” një herë e mirë të gjitha njolla e ndryshkut nga veshjet tuaja

Është më se e zakonshme që pas një farë periudhe të vini re njolla ndryshku…

1 hour ago

Konstantinov: “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe…”

Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vetë…

1 hour ago

Interesante: pse grerëzat janë kaq të bezdishme në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës?

Fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës janë stinët kur grerëzat nuk pushojnë së vërtituri…

1 hour ago