Categories: KËSHILLA

Ja si ndikon në shëndet konsumimi i djathit!

Nëse jeni adhurues të djathit, ky është një lajm fantastik për shëndetin tuaj. Ka disa njerëz që duan që çdo gjë ta shoqërojnë me djathë. Mbi bukë, makarona, apo edhe në ëmbëlsirë.

Djathi jo vetëm i shijshëm, por është shumë i shëndetshëm për organizmin. Efekti i djathit në zemër është kaq i rëndësishëm, sa mund ta zvogëlojë rrezikun për sulm, deri në 14%. Kalciumi që ka djathi, mbron trupin nga yndyrat e tepërta./L.F-dritare.net

In For Culture

Recent Posts

Legjenda shkodrane që e detyroi UEFA-n të ndryshoi rregulloren

Shqipëria e futbollit nuk është ka lënë shenjë shumë në vitet 70’, por një detaj…

7 mins ago

E dini pse kopsat e këmishës te femrat janë në anën e majtë dhe te meshkujt në të djathtë?

Një mister i vjetër në dizajnin e veshjeve janë kopsat e këmishës te femrat dhe…

29 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

36 mins ago

Me plis në Paris edhe në vitet e 60’ta(Foto)

Shqiptarët edhe në vitit e 60’ta kishin shkuar me Plis në Paris. Këtë e dëshmon…

2 hours ago

Pse është keq të derdhësh kripën?

KISHA APO DA VINÇI?.. Në Mesjetë, kripa cilësohej si burim i çmuar. Kushtonte shumë dhe…

12 hours ago

Duhet ta dini që falë këtij gjeniu, e gjithë bota na quan Albania

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy…

16 hours ago