6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI LUIGJ GURAKUQI NGA VJENA - “Shqiptarët nuk duan të bëhen sllavë”

LUIGJ GURAKUQI NGA VJENA – “Shqiptarët nuk duan të bëhen sllavë”

Nga Aurenc Bebja

“La Petite République” ka botuar, të martën e 19 nëntorit 1912, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën e Luigj Gurakuqit në gazetën “Neues Wiener Tagblatt”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Deklaratat e një shqiptari të shquar

Vjenë, 18 nëntor

Neues Wiener Tagblatt boton një intervistë të Dr. Luigj Gurakuqit, një shqiptar i shquar, i cili udhëtoi nëpër Vjenë për t’u nisur për në Vlorë.

Çështja e Lindjes nuk do të zgjidhet përfundimisht, thotë ai, nëse Serbia ose Mali i Zi pushtojnë qoftë dhe një pjesë të vetme të Shqipërisë.

Shqiptarët nuk duan të bëhen sllavë, ata duan të jenë të pavarur dhe do ta fitojnë pavarësinë ose do të vdesin duke luftuar për të. /konica.al /inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tufa e flokëve tek burrat shqiptarë dhe sfida ndaj barbarisë

Tufa e flokëve tek burrat shqiptarë dhe sfida ndaj barbarisë – Nga LUAN RAMANjë kokë e rruar malësori...

JENIÇERËT: “Etërit” e ushtrive moderne dhe historia e shqiptarit që përmbysi Sulltanin

Mendoni një ushtri siç e kemi parasysh ne sot, me uniforma, paga të rregullta dhe reparte. Tani, vendoseni në një sfond historik....

Çka është ‘e diela e përgjakur’ e Irlandës veriore

Marshimi për të drejtat civile që përfundoi në masakër. Derry, Irlanda e Veriut, 30 janar 1972Të gjithë ata...

Ky është vendi ku fotot janë të ndaluara rreptësisht

Pjata nga më të shijshme, foto të “çmendura”, vende nga më të bukurat dhe pije ekzotike të zbukuruara më çadra shumëngjyrëshe… dhe...

Recent Comments