Categories: KËSHILLA

Shpikësi izraelit prezanton maskën kundër coronavirusit, me të mund të hani ushqim pa pasur nevojë ta hiqni nga fytyra

Një shpikës izraelit ka zhvilluar një maskë elektronike kundër coronavirusit, që i mundëson të gjithë atyre që e bartin të hanë ushqim pa pasur nevojë ta heqin nga fytyra.

Madje sipas shpikësit këta persona mund të shkojnë në restorante pa rrezikuar të tjerët që janë aty pranë, sepse goja dhe hunda e klientit në vazhdimësi është e mbuluar me maskë, transmeton Telegrafi.

Ajo funksionon ngjashëm me frenat e dorës së biçikletës, ku duhet shtypur një pjesë e cila hap maskën në pjesën sipër gojës, nga ku mund të futet ushqimi pa pasur nevojë të hapet pjesa tjetër.

Ky proces mund të jetë paksa i komplikuar nëse konsumojnë diçka shumë të lëngshme dhe me shumë salca, por të gjithë kanë tërhequr paralele mes kësaj maske dhe video lojës së viteve të 80-ta, Pac-Man.

”Maska hapet në mënyrë mekanike apo automatike në momentin kur piruni i afrohet maskës”, ka deklaruar Asaf Gitelis, zëvendëspresidenti i Avtipus Patents and Inventions që e demonstroi punën e maskës në Tel Aviv. /Telegrafi/

blob:https://www.facebook.com/cca38fc8-77a1-4ce4-88fc-d30baeae2759

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

7 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

8 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

9 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

9 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

9 hours ago