Categories: KËSHILLA

A janë efektive maskat e bëra vetë? Tregojnë ekspertët

Kemi muaj tashmë që mbajmë maska dhe doreza.

Tashmë maska është thelbësore për të ecur apo dhe për të shkuar në ambiente ku ka njerëz të tjerë.

Por nga kërkesat e shumta shpesh herë mbetemi pa blerë maska, transmeton Living.

Është gjendur një mënyrë e re t’i bëni maskat vetë! Por a funksionojnë ato njësoj si maskat e farmacisë?

Mjeku Shawn Nasseri, nga Cedars Sinai në Los Angeles, beson se kanë vlera dhe maskat ebëra vet për mbrojtjen nga virusi por gjithmonë ato profesionalet e farmacive janë më të mira. “Maska e bërë vetë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zonës së hundës dhe gojës, por ato nuk janë aq efektive sa maskat kirurgjikale ose të frymëmarrjes. Materialet dhe sistemet e filtrimit të përdorura për të bërë maska kirurgjikale ose të frymëmarrjes janë ato që i bëjnë ato më efektive sesa maska pambuku që bëni vetë ”.

Kathleen Winston, dekan i Kolegjit të Infermierisë në Universitetin e Phoenix, thotë se për tu konsideruar efektive, maskat e veshura nga publiku duhet të plotësojnë këto kritere:

Forma e përshtatshme për të arritur deri në anë të fytyrës

Të kenë disa shtresa

Të lejojnë frymëmarrjen pa kufizime

Të jenë në gjendje të pastrohen dhe të thahen pa dëmtuar ose ndryshuar në formë

In For Culture

Recent Posts

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

2 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

2 hours ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

4 hours ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

4 hours ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

4 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

4 hours ago