Categories: KËSHILLA

Ftoi: Fruti i “harruar” i vjeshtës dhe vlerat e tij!

Ftoi është një frut që ndoshta është kultivuar nga njeriu dhe më herët se molla apo dardha, fruta të cilave u ngjason shume, sepse bën pjesë në të njëtën familje.


“Mollë e artë” njihet ndryshe ftoi në mitologjinë Greke. Duke qenë në muajt e vjeshtës ju këshillojme që të përfitoni për të konsumuar këtë frut. Ftoi ka shumë vlera ushqyese, që ndihmojnë veçanërisht në shëndetin kardiovaskular dhe gastrointestinal.

Vlerat ushqyese për 100g ftonj: Ujë 83.8 g; proteina 0.4 g; kcal 57 g; yndyrë 0.4 g ; karbohidratet 15,3 g; sheqer 0 g; fibra 1.9 g; kalium 197 mg ; kolesterol 0 g.

Ftoi është i rëndësishm për shëndetin kardiovaskular pasi është i pasur me pektin, një fibër e tretshme dietetike. Ky frut ndihmon në ekuilibrimin e glukozës dhe kolesterolit në gjak. Gjithashtu ftoi ndihmon në shëndetin e aparatit tretes falë substancave që ndihmojne tretjen.

Një gotë me lëng ftoi do të ndihmonte sistemin imunitar duke rigjeneruer të gjitha funksionet tregojnë studimet e fundit. Një gotë çdo ditë për mëngjes parandalon sëmundjet e dimrit.

Një nga mënyra e përdorimit të ftoit: mund të gatuhet në pak ujë me një ose dy lugë sheqer kafe dhe një shkop kanellë dhe mund të konsumohet pas një vakti, për mëngjes ose pasdite.Ftoi është një përbërës i shkëlqyer në përgatitjen e ëmbëlsirave me shije të vjeshtës. Në disa rajone të Italisë, ftoi është përdorur, për të bërë liker aromatik.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

2 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

2 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

2 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

4 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

4 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

4 hours ago