6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KURIOZITETE Gjashtë mite dhe të vërteta që nuk i dinit për kafen

Gjashtë mite dhe të vërteta që nuk i dinit për kafen

Kafeja është pija e preferuar e të rriturve dhe jo vetëm, e në këtë artikull ne ju zbulojmë gjashtë mite dhe të vërteta për efektet e saj.

Disa njerëz thjesht nuk mund ta fillojnë ditën e tyre pa konsumuar një filxhan kafe, ndërsa të tjerët preferojnë ta shmangin atë nga frika e ndërlikimeve në shëndetin e tyre.

Ka shumë mite që rrotullohen rreth kafes, por këtu i zbulojmë disa.

Shkakton pagjumësi:

E vërtetë! Kafeina është një nxitës që është i pranishëm në kafe, çokollatë dhe disa analgjezikë.

Është digestive

E vërtetë. Kjo pije stimulon sekrecionin e stomakut, kështu që duke pirë një filxhan kafe pas çdo vakti rrit nivelet e acidit në stomak dhe përmirëson tretjen.

Rrezik për shëndetin

False. Kur kafeina konsumohet në përmasa të kërkuara, ajo nuk krijon asnjë rrezik për shëndetin. Sipas raportit Natursan, rekomandohet të pini një maksimum prej tri gota në ditë

Dëmton fëmijët

False. Nuk ka dëshmi për ta konfirmuae atë. Dhe nuk ka asnjë lidhje mes konsumit të kafesë në fëmijëri dhe adoleshencë, si dhe në moshë madhore.

Përmirëson performancën seksuale

False. Substanca nuk ka efekt të drejtpërdrejtë në procesin e epshit dhe erotizimit apo performancës seksuale.

Redukton vdekjen e parakohshme

E vërtetë. Pirja e tre kafeve në ditë redukton vdekshmërinë e parakohshme ne 18%, sipas hulumtimit të kryer nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments