6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home SHKENCË/TECH TikTok parakalon Instagramin, programi më i përdorur i momentit

TikTok parakalon Instagramin, programi më i përdorur i momentit

TikToku po triumfon mes të lindurve në mijëvjeçarin e ri dhe popullariteti i tij po shpërthen, duke lënë pas edhe aplikacione të tjera, si Instagrami për shembull.

Veçanërisht tani, gjatë pandemisë së koronavirusit, TikTok po regjistron gjithnjë e më shumë përdorues e madje edhe yjet e Instagramit po i drejtohen atij. Në kohën kur shumëkush e ka gjetur veten të izoluar brenda mureve të shtëpisë së tij, për shkak të pandemisë, aplikacioni ka ardhur si një mënyrë e mirë për të kaluar kohën.

Vetëm muajt e fundit, qindra e miliona njerëz në të gjithë botën kanë shkarkuar aplikacionin e videove të shkurtra, ndërsa SHBA, Evropa dhe shtete të tjera në botë kanë imponuar rregulla strikte për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Për shumë njerëz aplikacioni është bërë një formë argëtimi dhe largimi nga të gjitha lajmet e zymta mbi virusin dhe pasojat e tij në jetë njerëzish dhe ekonomi.

Vetë TikTok, ka ditur ta kapë momentin duke ardhur me hashtagë si “#HappyAtHome,” që ka bërë që shumë përdorues të shtrëngojnë edhe prindërit e tyre të bëjnë video në TikTok. Po ashtu, ai promovon përmbajtje live stream. Dhe nga janari në mars, TikTok është shkarkuar 315 milionë herë, sipas Sensor Tower.

Është një sasi që kompania analitike thotë se ia kalon çdo aplikacioni tjetër për një periudhë të ngjashme. TikTok tani ka në total 2 miliardë downloads, duke dyfishuar totalin e tij në vetëm 15 muaj. Dhe kompania po fiton edhe mes përdoruesve më tradicionalë të rrjeteve sociale. Por, suksesi i startup-it me qendër në Pekin, ka qenë i jashtëzakonshëm edhe në Kinë gjatë pandemisë dhe tani kompania shpreson të rritet dhe të shndërrohet në një prodhues parash në të ardhmen…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments