6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home ART ‘’ ..o mos e pini ujt’ o vllazën s’e kan xeherlisë’’ Kur...

‘’ ..o mos e pini ujt’ o vllazën s’e kan xeherlisë’’ Kur mbreti i folklorit Salih Bajrami i këndonte betejës së Çanakkalës

Beteja e Canakkales është një ndër betejat më të përgjakshme që kanë ndodhur në luftën e parë botërore. /InforCulture.info

Në atë betejë u zhvillua luftë e rreptë ku në njërën anë ishte ushtria e Perandorisë Osmane atë kohë të dobsuar pas luftrave ballkanike por e ndihmuar nga Austor-Hungaria dhe Gjermania dhe në anën tjetër ishte ushtria Angleze dhe Franceze të ndihmuar edhe nga Rusia. Të dy palët kishin nga rreth 250.000 ushtarë.

Në rradhët e Perandorisë Osmane ishin të rreshtuar rreth 25 mijë shqiptar të cilët shumica prej tyre humbën jetën, u plaguan, u zhdukën apo u zunë rob në këtë luftë.

Për këtë betejë të përgjakshme të luftës së parë botërorë u shkruajt shumë, u thurën lavde dhe u kënduan edhe shumë këngë, ku njëra ndër to është edhe kënga që u këndua edhe në trojet shqiptare që i këndohet luftës së Canakkalasë.

Më poshtë mund ta ndëgjoni këngën e kënduar nga ‘mbreti’ i folklorit shqiptar sic njihet në popull, Salih Bajrami, që këndon me shumë emocion këtë këngë kushtar shqiptarëve që luftuan në Canakkale. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments