Categories: KËSHILLA

6 mënyra natyrale si të qetësoni dhimbjen dhe ënjtjen e mishrave të dhëmbëve

A keni përjetuar ndonjëherë dhimbjen dhe sikletin e daljes së dhëmbëve të pjekurisë?Luhatja e hormoneve, skuqja dhe fryrja e mishrave të dhëmbëve, enjtja e tyre mund të shkaktojë jo pak shqetësim.

1. Kompresa të ftohta

Për të qetësuar ënjtjen Medical News Today rekomandon përdorimin e kompresave të ftohta. Mund ta mbani për rreth 15 minuta dhe ta përsërisni këtë gjë disa herë në ditë.

2. Qese çaji

Dr. Brite rekomandon përdorimin e një qese çaj në zonën e prekur. Acidi tanik i çajit dhe vetitë e tij anti-inflamatore ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes.

3. Ujë i kripur

Uji i kripur mund të vrasë çdo bakter që mund të jetë shkaku i ënjtjes. Miksoni 1 lugë çaji kripë me 8 ounces ujë të ngrohtë.

4. Vaj karafil është një analgjezik natyral.

Përzieni 2 pika vaj karafil me 1 lugë gjelle vaj kokosit dhe lyeni mishrat e dhëmbëve.

5. Qepë.

Lëngu i papërpunuar i qepës gjithashtu duket se ka cilësi anestetike dhe antibakteriale sipas Medical News Today. Vendosni një copë qepë të papërpunuar në gojën tuaj në anën që po përjetoni dhimbjen.

6. Ekstrakt vanilje.

Absolute Dental ofron një zgjidhje të ëmbël . Ekstrakti i vaniljes gjithashtu do të qetësojë fryrjen e mishrave te dhëmbëve.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

3 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

3 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

3 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

5 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

5 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

5 hours ago