6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Trembeni në gjumë? Ekspertët shpjegojnë arsyen pse ndodh dhe nga çfarë vuani

Trembeni në gjumë? Ekspertët shpjegojnë arsyen pse ndodh dhe nga çfarë vuani

Na ndodh thuajse të gjithëve që të trembemi në gjumë papritur dhe ka raste që ngrihemi të tmérruar, sikur sapo kemi kaluar një makth të keq, por ka edhe raste që thjesht trembemi pa uzgjuar dhe të tjerë pranë nesh ndjejnë reagimin tonë.

Kjo trembje quhet “Hypnagogic Jerk” dhe ndodh kur muskujt, përgjithësisht ata të këmbës, kontraktohen shpejt në mënyrë të pavullnetshme.

Mirëpo, profesori i shkencës së gjumit në Universitetin Northumbria, Jason Ellsi, thotë se kjo gjendje është një simptomë e sistemit tonë aktiv fiziologjik që po bie në qetësi, duke kaluar nga një proces aktiv në një gjendje relaksimi dhe paralizë të mundshme të trupit.

Sipas tij është e këshillueshme që ata që vuajnë nga kjo sindromë të evitojnë pirjen e kafeinës dhe të bëjnë ushtrime fizike mbrëmjeve.

Ata që kanë mungesë magnezi, kalciumi apo hekuri, kanë më shumë gjasa që të vuajnë nga kjo sindromë.

Ky çrregullim neurologjik konsiderohet si diçka tepër normale dhe në Britani vuajnë 1 në 10 persona. Në disa raste, personave që u ndodh nuk e marrin vesh, sidomos kur nuk u del gjumi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments