Categories: RETROSPEKTIVË

Spektakli i çuditshëm/ Dikur njerëzit paguanin për t’i parë

Binjakë siamezë, fëmijë ‘Aztek’ dhe motra obese boksiere kanë qenë ndër më të ndjekurit nga anëtarët e cirkut që ofronte “spektaklin e të çuditshmëve” në shekullin e 19-të.

Ata udhëtonin në shtete të ndryshme përmes SHBA-së dhe Europës, e ndalonin qytet më qytet dhe fshat më fshat për të prezantuar veten.

Foto bardhezi tregojnë disa prej këtyre personave, një pjesë e të cilëve kishin lindur me deformime gjenetike, por që për njerëzit në atë kohë ishin diçka e rrallë që ia vlente të shihej.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago