Categories: KËSHILLA

A mund t’i konsumojmë vezët edhe pasi ka kaluar data e skandencës!

Nëse data e skandencës në kartonin e vezëve ka kaluar, mos nxitoni duke i hedhur.

Ekzistojnë dy lloje njerëzish: ata që i hedhin ushqimet sa të shohin se ka kaluar data e skadimit dhe ata që i kontrollojnë dhe pas datës, nëse mund t’i përdorin. Këtë të dytën duhet ta bëni veç kur bëhet fjalë për vezët.

Arsyeja? Vezëve u duhet një kohë e gjatë që të prishem dhe jo gjithmonë duhet t’i besoni datës së kutisë prej kartoni, sepse ata shtypen disa herë. Kartoni ka një datë të stampuar për ditën që do të dalë në shitje, një kod tre shifror i quajtur “data Julian”, që është dita kur vezët futen në karton dhe një datë se deri kur mund t’i përdorni.

Kjo e fundit nuk është gjithmonë e domosdoshme sepse vezët qëndrojnë të freskëta midis tre dhe pesë javë përtej datës së shitjes. Por mos harroni që gjithmonë t’i kontrolloni para se t’i përdorni./E.B-dritare.net

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago