6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Këto janë 8 gënjeshtrat e mëdha që u rritën me njerëzimin

Këto janë 8 gënjeshtrat e mëdha që u rritën me njerëzimin

Mitet janë të bazuara në diçka të vërtetë ose thjesht të përsëritur aq shumë ndër vite sa vjen një kohë që na duken të vërteta. Por janë disa gjëra që janë mite, megjithatë njerëzit i kanë keqkuptuar sepse kurrë nuk kanë qenë të vërteta.

“Lani duart se kështu mbysni bakteret”, na thotë shpesh mamaja, por kjo nuk është e vërtetë sepse sapuni nuk ka forcë për të vrarë bakteret, thjesht i largon ato përkohësisht.

E mite të tjera që mund t’i lexoni

  1. Nëse ti përtyp një çamcakëz do të qëndrojë në stomakun tënd për 7 vjet. Jo, nuk do qëndrojë 7 vjet, e shumta dy ditë dhe stomaku do e tresë vetë brënda pareteve.
  2. Sapuni vret bakteret. Kjo nuk është e vërtetë sepse sapuni nuk ka aq forcë sa të veprojë mbi bakterin. Ai në fakt thjesht e largon atë.
  3. Të prekësh një bretkosë mbushesh me lytha. Në fakt nuk ka aspak lidhje, dhe lythat mbijnë vetvetiu ose nga kontakti me njerëz.
  4. Floket dhe thonjtë rriten edhe pas vdekjes. Në fakt thjesht organet e tjera pushojnë së ekzistuari dhe floket me thonjtë nuk ikin por ato nuk rritet.
  5. Muri i madh kinez duket nga Hëna. Muri i madh kinez është vërtet shumë i gjatë dhe i madh por nuk duket nga hëna vecse si një vijëz e hollë e ngjashme me natyrën.
  6. Lakuriqët e natës janë të verbër. Ata nuk janë të verbër thjesht shohin natën dhe udhëhiqen shumë kollaj në errësirë.
  7. Antibiotikët i vrasin viruset. Antibiotikët janë aq të fuqishëm sa për të vrarë një bakter por jo një virus.
  8. Sytë verbohen kur rri shumë afër televizorit. Në fakt kjo nuk shtë vërtetuar shekncërisht. Sigurisht që sytë lodhen më shumë pranë televizorit, por nuk verbohen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

A e dini se në cilin vit, u prodhua për herë të parë dinamiti?

Prodhuesi suedez i eksplozivit, Alfred Nobel, më 14 korrik të vitit 1867, demonstron për herë të parë shpikjen e tij, dinamitin.

Recent Comments