Categories: KËSHILLA

5 përfitimet e jashtëzakonshme të mjaltit krudo

Mjalt i papërpunuar është një ushqim krejtësisht natyral, i shijshëm dhe i pasur në element ushqyes. Këtu janë pesë mënyra përmes së cilave mjalti mund të përmirësojë shëndetin:

1.Lufton kundra alergjive. Kjo mund të vijë për shkak të faktit se mjalti i papërpunuar forcon sistemin imunitar, kështu pra sistemin e mbrojtjes kundër reaksioneve alergjike.

2.Përmirëson tretjen. Mjalti i papërpunuar përmban enzima të natyrshme që ndihmojnë tretjen e ushqimit shumë më lehtë, duke forcuar sistemin e tretjes dhe luftën ndaj sëmundjeve të sistemit të tretjes.

3.Ndihmon lehtësimin e kollës. Mjalti i papërpunuar posedon komponime anti-bakterialë dhe anti-inflamatorë që mund të qetësojnë infeksione të rrugëve të sipërme respiratore.

4.Zbut lëkurën. Në sajë të përbërësve antibakterial, antifungal, antiseptik dhe locone ose krem të lëkurës që përmbajnë mjaltë të papërpunuar, mund të ndihmojnë në lehtësimin e acarimit të lëkurës, duke e hidratuar atë dhe duke shëruar plagët dhe ofruar një pamje më rinore.

5.Përmirëson funksionin e trurit. Konsumoni mjaltë para gjumit mund të ndihmojë në uljen e stresit dhe për të prodhuar hormonet e më shumë melatonin, e cila ndihmon që ju të merrni për të fjetur, si edhe si një hormon i rëndësishëm i funksionit mendor. Mjaltë të papërpunuara është një shtojcë e fuqishme që mund të përmirësojë funksionin e trurit, si dhe sigurimin e lehtësim nga stresi dhe për të përmirësuar kujtesën.

In For Culture

Recent Posts

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

6 mins ago

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarve

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarveTipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë…

12 mins ago

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

4 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

4 hours ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

5 hours ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

5 hours ago