6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home KURIOZITETE Të zhytesh në ujëvarën më të bukur të botës(Foto-Video)

Të zhytesh në ujëvarën më të bukur të botës(Foto-Video)

Me konfliktet politike dhe çështjet e brendshme që mbizotërojnë lajmet në Zimbabve, vendi i Afrikës së Jugut nuk është saktësisht i përqendruar në turizëm për momentin.

Por, pikërisht në këtë vend afrikan gjendet ujëvara më e bukur e botës, Victoria Falls, njofton Klan Kosova.

Victoria Falls janë pjesë e trashëgimisë botërore dhe shtrihet mbi dy vende afrikane: Zambia dhe Zimbabve.

Me 1708 metra konsiderohet ujëvara më e gjerë në botë. Deri në 10,000 metra kub ujë zhyten 100 metra në grykë çdo sekondë.

Por Zambezi jo gjithmonë mban aq shumë ujë. Në sezonin e thatë dhe gjatë thatësirës, sasia e ujit zvogëlohet ndjeshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments