6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT Zvicër: Lauresha është zogu i vitit 2022

Zvicër: Lauresha është zogu i vitit 2022

– BirdLife Switzerland e ka cilësuar laureshën si zogun e vitit 2022. Me ngjyrë kafe dhe me peshë nga 30 deri në 45 gramë, ky zog ka gjallëruar fshatin zviceran për shekuj me këngën karakteristike.

Në dekadat e fundit, megjithatë, prania e saj është zvogëluar ndjeshëm për shkak të natyrës gjithnjë e më intensive të bujqësisë, nënvizon shoqata ornitologjike në një shënim të publikuar të enjten.

Prandaj, lauresha përfaqëson mirë rënien e specieve të ndryshme të lidhura me zonat rurale dhe thekson, thotë BirdLife, nevojën për një riorientim urgjent të politikës bujqësore. rsi-eb

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky test i thjeshtë zbulon gjendjen e zemrës tuaj

Është e nevojshme të bëni kontrolle të rregullta por ekziston dhe një test që mund ta provoni në shtëpi, i cili mund...

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Recent Comments