Categories: KËSHILLA

Vlerat e uthullës së mollës për shëndetin e fytyrës tuaj

Shumë pak njerëz e dinë se uthulla e mollës është e dobishme për lëkurën. Ajo përmban përbërës që kanë një efekt pozitiv te lëkura dhe është më e lirë se shumica e produkteve të kujdesit të fytyrës me efekte të ngjashme. Pra, ndoshta është koha për të provuar uthullen e mollës në vend të pastruesve të tjere të fytyrës.

Përveç kësaj, ajo ndihmon për të parandaluar shfaqjen e  plakjes se lekures dhe puçrrave te  fytyres.

Qelizat e vdekura të lëkurës hiqen me ndihmën e acideve, të cilat gjenden në uthullen e mollës në sasira të mëdha. Aplikoni pak pambuk te ngjyer me uthull molle te holluar dhe lëreni  uthullen ne fytyrë për 20-30 minuta para se ta shpëlani fytyrën.

Ky trajtim është gjithashtu i dobishëm për puçrrat e  fytyres. Bashkimet acidike që formohen gjate prodhimit te uthullës kanë veti kunder myqeve dhe antibakteriale, prandaj ndihmojnë në parandalimin e akneve dhe infeksioneve të ndryshme të lëkurës. Uthulla e molles pastron poret e lëkurës në mënyrë që lëkura të marrë frymë dhe në këtë mënyrë parandalohen pucrrat.

PH i lëkurës është i balancuar dhe për këtë arsye lëkura nuk është e yndyrshme apo e thatë. Por kini kujdes, sepse uthulla e mollës është një produkt i fuqishëm dhe mund të dëmtojë lëkurën. Kjo është arsyeja pse është e mirë te hollohet para përdorimit dhe pastaj të aplikohet në lëkurë si një tonik.

Provoni këtë recetë me uthull molle për një fytyre më të pastër:

Përbërësit:

1 lugë gjelle uthull molle

3 lugë gjelle me ujë

Përgatitja:

Përzihet një lugë gjelle me uthull molle me mish molle me 3 lugë gjelle ujë në një tenxhere të vogël. Fillimisht lani fytyrën dhe mbi lëkurën e  lagur aplikoni përzierjen në të gjithë fytyrën me një copë pambuku te ngjyer.

Zgjedhja më e mirë për përgatitjen e kësaj recete është uthulla organike e molles, sepse vetëm kjo kategori përmban minerale, enzima dhe baktere që kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

In For Culture

Recent Posts

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

23 mins ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

37 mins ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

44 mins ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

1 hour ago

Pasi të provoni këto dy truke, do të ”zhdukni” një herë e mirë të gjitha njolla e ndryshkut nga veshjet tuaja

Është më se e zakonshme që pas një farë periudhe të vini re njolla ndryshku…

2 hours ago

Konstantinov: “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe…”

Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vetë…

2 hours ago