6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Vlerat e uthullës së mollës për shëndetin e fytyrës tuaj

Vlerat e uthullës së mollës për shëndetin e fytyrës tuaj

Shumë pak njerëz e dinë se uthulla e mollës është e dobishme për lëkurën. Ajo përmban përbërës që kanë një efekt pozitiv te lëkura dhe është më e lirë se shumica e produkteve të kujdesit të fytyrës me efekte të ngjashme. Pra, ndoshta është koha për të provuar uthullen e mollës në vend të pastruesve të tjere të fytyrës.

Përveç kësaj, ajo ndihmon për të parandaluar shfaqjen e  plakjes se lekures dhe puçrrave te  fytyres.

Qelizat e vdekura të lëkurës hiqen me ndihmën e acideve, të cilat gjenden në uthullen e mollës në sasira të mëdha. Aplikoni pak pambuk te ngjyer me uthull molle te holluar dhe lëreni  uthullen ne fytyrë për 20-30 minuta para se ta shpëlani fytyrën.

Ky trajtim është gjithashtu i dobishëm për puçrrat e  fytyres. Bashkimet acidike që formohen gjate prodhimit te uthullës kanë veti kunder myqeve dhe antibakteriale, prandaj ndihmojnë në parandalimin e akneve dhe infeksioneve të ndryshme të lëkurës. Uthulla e molles pastron poret e lëkurës në mënyrë që lëkura të marrë frymë dhe në këtë mënyrë parandalohen pucrrat.

PH i lëkurës është i balancuar dhe për këtë arsye lëkura nuk është e yndyrshme apo e thatë. Por kini kujdes, sepse uthulla e mollës është një produkt i fuqishëm dhe mund të dëmtojë lëkurën. Kjo është arsyeja pse është e mirë te hollohet para përdorimit dhe pastaj të aplikohet në lëkurë si një tonik.

Provoni këtë recetë me uthull molle për një fytyre më të pastër:

Përbërësit:

1 lugë gjelle uthull molle

3 lugë gjelle me ujë

Përgatitja:

Përzihet një lugë gjelle me uthull molle me mish molle me 3 lugë gjelle ujë në një tenxhere të vogël. Fillimisht lani fytyrën dhe mbi lëkurën e  lagur aplikoni përzierjen në të gjithë fytyrën me një copë pambuku te ngjyer.

Zgjedhja më e mirë për përgatitjen e kësaj recete është uthulla organike e molles, sepse vetëm kjo kategori përmban minerale, enzima dhe baktere që kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments