Categories: SHKENCË/TECH

TikTok i bën konkurrencë Facebook-ut, arrin dy miliardë përdorues

TikTok ka shënuar rritje enorme gjatë pandemisë globale.

Ndërsa njerëzit kanë më shumë kohë në duar dhe janë mërzitur në shtëpi, rrjetet sociale po përjetojnë rritje, pavarësisht se reklamuesit po shtrëngojnë buxhetet e tyre.

Sot analistët e platformës Sensor Tower raportojnë që platforma mediale është shkarkuar më shumë se dy miliardë herë në nivel global, transmeton portali arbresh.info.

Do të thotë është shkarkuar 315 milionë herë vetëm këtë tre-mujorësh në App Store dhe Google Play së bashku. Veçanërisht, këto shifra të shkarkimeve të aplikacioneve nuk llogarisin për dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta që janë të njohura në Kinë.

Sensor Tower thotë se India, Kina dhe SHBA janë vendet që marrin më shumë shkarkime. (Vlen gjithashtu të përmendet se shkarkimet nuk tregojnë përdorues aktivë.)

Ndërkohë Facebook numëron 2.5 miliardë përdorues aktivë për muaj./arbresh.info/

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

8 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

8 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

9 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

9 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

9 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

10 hours ago