6.1 C
Pristina
Thursday, March 4, 2021
Home KULTURË Kalaja e Lipës po shkatërrohet nga kompani private(Foto)

Kalaja e Lipës po shkatërrohet nga kompani private(Foto)

Lokaliteti shumë i rëndësishëm arkeologjik “Kalaja e Lipës” ,në Pejë është duke u shkatërruar.Këtë na e lë të kuptojmë postimi i gazetarit Florent Zeqaj, i cili ka ofruar fakte dhe ka thirrur institucionet që të reagojnë para se të bëhet vonë,shkruan InforCulture.info

Kalaja e Lipës, si shumë Kala tjera që kanë mbetur si gjurmë nga e kaluara ,kanë një rëndësi të madhe në trashëgiminë kulturore të Kosovës.

Shkatërrimi i tyre është një akt i papranueshëm ndaj të cilit duhet marrë masa.

Kjo Kala ,qoftë edhe një guri i saj duhet të mbrohen nga institucionet lokale e qendrore,dhe nuk duhet lejuar shkatërrimi i tyre.

Më poshtë ua sjellim postimin e plotë të Zeqajt dhe fotografitë që ka ofruar ai si falkte që tek kjo kala po nxirret zhavor nga kompani private ndërtimi. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Nuk të uroj të jesh i trishtuar. Oh jo! Jo gjithë vitin, por ta njohësh trishtimin veç një ditë!..”

TË UROJTë uroj më së pari të duashE duke dashur, do të të duan edhe tyDhe...

Shkresa e fundit e Princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para së të largohej nga porti i Durrësit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në...

Franc Nopça rrëfen Shqipërinë e një shekulli më parë, lindja, martesa dhe vdekja

Orët, zanat, hijet, gjarpërinjtë, hijet, xhindet, katallanët… Një botë e tërë, të cilën e kemi zbuluar përrallash, por njëherë motit, në mos...

Boronica ndihmon për uljen e tensionit

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica...

Recent Comments