6.1 C
Pristina
Monday, March 8, 2021
Home KËSHILLA Benefitet e agjërimit në trupin e njeriut, ja cilat janë ato

Benefitet e agjërimit në trupin e njeriut, ja cilat janë ato

Lexoni më shumë rreth benefiteve që i sjell agjërimi në trupin e njeriut.

Gjatë orëve të agjërimit kur nuk konsumohet ushqim ose pije, trupi përdorë karbohidrateve (të depozituara në mëlçi dhe muskuj) dhe yndyrë për të siguruar energji pasi të jenë përdorur të gjitha kaloritë nga ushqimet e konsumuara gjatë natës shkruan nutrition.org.uk.

Në varësi të motit dhe kohëzgjatjes së agjërimit, shumica e njerëzve që agjërojnë gjatë Ramazanit do të pësojnë dehidrim, gjë që mund të shkaktojë dhimbje koke, lodhje dhe vështirësi për t’u përqendruar.

Sidoqoftë, studimet kanë sugjeruar që kjo nuk është e dëmshme për shëndetin, me kusht që lëngjet e mjaftueshme të konsumohen pas iftarit për të zëvendësuar ato të humbura gjatë ditës.

Për ata që normalisht do e fillonin ditën me çaj apo kafe, mungesa e tyre gjatë agjërimit fillimisht mund të çoj në dhimbje koke dhe lodhje. Kjo mund të lehtësohet gjatë Ramazanit pasi trupi fillon të përshtatet.

A është agjërimi i mirë për shëndetin?

Disa studime të vogla kanë parë efektin e agjërimit të Ramazanit në faktorë si kolesteroli në gjak dhe trigliceridet (yndyra në gjak) dhe gjetën një përmirësim afatshkurtër.

Gjithashtu, studime tjera kanë zbuluar se njerëzit që janë me mbipeshë – humbasin peshë dhe yndyrë të trupit gjatë Ramazanit./GazetaShneta/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

NGA DOM ARTUR JAKU“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

HISTORIA E ANA KOMNENANga Luan Rama/Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine...

Kumbullat e thata dhe vetitë regjeneruese

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore.Sipas disa studimeve shkencore...

Tush Palokaj,Heroi i cili mbrojti Sanxhakun nga hordhitë Çetnike

Xhelil ARIFI___________Është e njohur çika sanxhakase Amina Nurovic,e cila...

Recent Comments