6.1 C
Pristina
Wednesday, January 20, 2021
Home KËSHILLA A është e dobishme larja e dorezave me sapun dhe a mund...

A është e dobishme larja e dorezave me sapun dhe a mund të përdoret uthulla e mollës si dizifektant?

Një mjek nga Britania e Madhe Hilary Jones, ka vendosur t’i përgjigjet disa nga pyetjeve që njerëzit bëjnë gjatë pandemisë së koronavirusit dhe tregon si të mbroni veten dhe personat tuaj të dashur.

Kam dëgjuar se uthulla mund të ndihmojë të na mbrojë nga virusi. Është e vërtetë?

Unë jam dakord që uthulla është zakonisht një produkt i mirë për pastrimin e përgjithshëm, por nuk është i efektshëm kundër këtij virusi.

Detergjenti është gjëja kryesore që mund të heqë virusin dhe kur kombinohet me ujë të nxehtë është edhe më mirë.

Sanizatori i duarve, që përmban alkool 60 përqind ose më shumë, gjithashtu funksionon.

Unë përdor doreza kirurgjikale dhe i ndryshoj ato sa herë që prek diçka që mund të jetë e kontaminuar. Por së shpejti do të mbarojnë. Po nëse i laj me ujë dhe sapun ndërkohë që i kam të vendosura dorezat a mund të pastrohen mirë?

Unë nuk jam mikrobiolog, por logjikisht dorezat do pastrohen nëse lahen me sapun dhe ujë të nxehtë. Vetëm bëni kujdes që larja e shpeshtë të mos ndikojë në integritetin fizik të dorezave, dhe duhet të siguroheni që kur t’i heqni ato mos prekni pjesën e jashtme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

3 gjëra që nuk e kishe menduar se mund t’i pastroje me vaj ulliri

Vaji i ullirit përveçse sekreti i shëndetit, qenka edhe një mjet për të pastruar. Ne ju tregojmë tre prej gjërave që mund...

I thani rrobat në radiator? Ja përse është njëra ndër gjërat më të rrezikshme

Në lokalet në të cilat thahen rrobat e lara me detergjent dhe me zbutës është konstatuar numër i lartë i kimikateve të...

Si të largojmë nga rrobat edhe njollat më kokëforta të bojës

Fëmija juaj shfaqi talentin e tij si piktor në bluzën e bardhë të sapo blerë? Mos u shqetësoni. Mund t’i hiqni njollat...

Portretet e grave shqiptare nëpër pikturat e artistëve të njohur botëror (FOTO)

Gratë shqiptare përpos se janë njohur për trimëri e besnikëri, ato bota i ka njohur gjithmonë edhe për bukurinë e pashoq që...

Recent Comments