Categories: SOCIALE

Rrëfimi i personave të shëruar nga Covid-19 tregon për problemet shëndetësore edhe pas shërimit

Personat e diagnostikuar me Covid-19, të cilët kanë arritur të shërohen nga kjo sëmundje kanë rrëfyer për Dailymail, për simptomat të cilat i kanë perjetuar edhe pas shërimit.

Më shumë se 85.000 persona janë diagnostikuar me koronavirus që nga shpërthimi i tij në Britaninë e Madhe, 10.000 të tjerë kanë vdekur ndërsa shumë më shumë kanë arritur të shërohen.

Dani Schuman 50- vjeçari nga Britania e Madhe, është një nga personat e shëruar, I cili ka treguar për gjendjen e tij. Ai ka thënë se tanimë nuk mund të dal me biçikletë, dhe nuk ka energji tëbëj aktivitetet fizike, të cilat gjithmonë I kishtë bërë.

Mësuesi I shkollës fillorie, Brian Mephin, një tjetër I mbijetuar nga Covid-19 me anë të një videoje ka treguar se edhe pse I shëruar, ende e ka shumë të vështirë të kryejë aktivitete fizike. Edhe shumë persona të tjerë kanë rrëfyer për vështirësitë nëpër të cilat po kalojnë, edhe pse tanimë e kanë mposhtur virusin.

Shërimi nga koronavirusi, mund të ketë edhe disa pasoja psikologjike, të cilat meme kohë mund  të shkatojnë depresion dhe stres.

Doktorët kanë thënë se ende nuk dihet me saktësi se sa kohë duhet, që një person të shërohet nga Covid, dhe kjo varet se sa serioze është sëmundje dhe nga gjendja paraprake e pacientit.

In For Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

14 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

15 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

15 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

17 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

17 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

17 hours ago