Categories: KËSHILLA

Rrobat dhe këpucët, sa janë të sigurta për ndalimin e bartjes së virusit në shtëpi

Nuk ka pasur raste të dokumentuara të transmetimit të koronavirusit të ri përmes veshjeve dhe këpucëve deri në këtë pikë.

Nëse jeni duke u kujdesur ose gjendeni shpesh në afërsi të një individi me COVID-19, përdorimi i lavanderi më shpesh është një pjesë thelbësore e higjenës parandaluese thotë Healthline.

Shpërndaje artikullin

Kjo përfshin, veçanërisht, individë me rrezik të lartë, siç janë punonjësit e kujdesit shëndetësor përcjell Gazeta Shneta.

“Studimet tona më të mira në këtë fushë janë me gripin dhe viruset e tjera të njohura më parë, por veshja në përgjithësi nuk mendohet se është inkubatori më i mirë i viruseve,” i tha Dr. Kathleen Jordan, një specialiste e sëmundjeve infektive.

Lagështia, luan një rol të rëndësishëm mjedisor nëse një virus mund të zhvillohet apo jo. Natyra e shumicës së materialeve të rrobave nuk është e favorshme për këtë.

Po këpucët?

Këpucët kanë tendencë të jenë shumë më të prekshme se veshmbathja vetëm për nga natyra e tyre. Si të tilla ato kanë më shumë të ngjarë të bartin bakteret dhe ndotësit e tjerë në shtëpi.

Sidoqoftë, ekspertët pajtohen që ato janë një burim i pamundur i transmetimit të koronavirusit të ri.

“Ajo që ne zakonisht bëjmë me këpucë është tashmë mbrojtëse. Ne nuk i vendosim këpucët në tryezën e kuzhinës. Ne nuk vendosim këpucë në gojë. Ato nuk janë zona me prekje të lartë.

Pra, modelet tona të përditshme reflektojnë tashmë menaxhimin e këpucëve si objekte të ndyra, “tha Dr. Jordan.

“Marrja e këpucëve dhe pastrimi i tyre para se të hyni në shtëpinë tuaj (ose dhe lënia e tyre në garazh, banjë apo në hyrjen tuaj) do të ishte e këshillueshme.

Kjo do t’ju ​​ndalojë nga futja e virusit në shtëpinë tuaj nga një udhëtim i thjeshtë deri në dyqan ushqimore.

Vetëm sigurohuni t’i pastroni ato jashtë shtëpisë ose apartamentit tuaj dhe t’i lini të thahen natyrshëm,” tha Dr. Robert Glatter, një mjek i urgjence në Spitalin Lenox Hill në New York City. /Gazeta Shneta/

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

6 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

7 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

7 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

7 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

7 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

8 hours ago