Categories: KËSHILLA

A mund të përdoret kosi si maskë për flokët

Ne jemi kryesisht të njohur me kosin si një artikull ushqimor i shijshëm dhe ushqyes. Është i ngarkuar me lëndë ushqyese të rëndësishme, si dhe probiotikë dhe proteina.

Por, a e dini se ky produkt i qumështit të fermentuar është gjithashtu një trajtim tradicional i Lindjes së Mesme për rritjen dhe restaurimin e flokëve?

Shkencëtarët paralajmërojnë se koronavirusi mund të përhapet edhe në 13 hapa largësi nga të infektuarit – më shumë se dy herë kufiri i distancës sociale
Maskë për flokët

Përfitimet e aplikimit të kosit në flokët nuk janë provuar në hulumtimet klinike shkruan healthline, transmeton GazetaShneta. Sidoqoftë, provat anekdotike dhe traditat kulturore mbështesin përdorimin e saj në këtë mënyrë.

Një nga aplikimet më të njohura direkte është maskë e flokëve, e quajtur gjithashtu një kondicioner i thellë.

Përkrahësit e maskave të flokëve me bazë kosi sugjerojnë që proteina në kos promovon flokë të fortë dhe të shëndetshëm. Ata gjithashtu besojnë se acidi laktik në kos:

-Pastron skalpin e kokës

-Pastron qelizat e vdekura të lëkurës

-Ndihmon në rritjen e gjëndrave të flokëve

Njerëzit përdorin maska ​​për flokët për të adresuar dëmtimin e flokëve të shkaktuar nga:

Mjedisi, si nga dielli, ndotja e ajrit dhe ndryshimet e stinës,

Mjete për stilimin, të tilla si furça flokësh,

Produkte flokësh, siç janë ato që përdoren për stilimin, ngjyrosjen, ndreqjen dhe kaçurrelën

Aplikimi:

-Aplikoni maskën e kosit në rrënjët e flokëve tuaj dhe punojeni atë përgjatë gjatësisë së flokëve tuaj.

-Lëreni për 20 deri 30 minuta,

Shpëlajeni maskën me ujë të ngrohtë./GazetaShneta/

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

9 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

10 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

10 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

11 hours ago