Categories: KËSHILLA

Çfarë ndodh me trupin kur i mungon magnezi?

Shkencëtarët në Universitetin e Minesotas, në punimin “Ushqimi si informacion – shembuj të rolit të ushqyesve që luajnë në organizëm”, zbuluan se si lëndët ushqyese ndikojnë në organe të caktuara dhe u lejojnë atyre të kryejnë funksionin e tyre.

“Ka shumë më shumë lëndë ushqyese të përfshira në këto procese, këto janë disa nga ato kryesore”, thonë shkencëtarët.

Sipas tyre, për funksionimin imunitar janë të rëndësishme vitaminat A, E, B6, C, zinku, acidi folik, riboflavin (vitamina B2), magnezi dhe seleni. Funksioni i sistemit nervor përmirësohet nga natriumi, kaliumi, magnezi, kalciumi, vitamina B6, acidi folik, B12, bakri dhe vitamina C. Për rigjenerimin e indeve nevojiten vitamina A, E, B6, C, bakri, riboflavin, magnezi. Metabolizmi stimulohet nga kaliumi, tiamina, niacina, vitamina B6, magnezi, riboflavin, acidi folik dhe vitamina C.

Magnezi si mineral, është thelbësor për të gjitha funksionet e mësipërme. Gjendet në grurë, arra dhe fara (sidomos farat e kungullit), sojë, çokollatën e zezë, perimet jeshile, bishtajore, peshk, kos dhe produkte të tjera të qumështit. Sidoqoftë, sasia e magnezit në ushqim ndikohet nga përmbajtja e tokës në të cilën është rritur. Dhe fakti është që përqindja e magnezit në tokë është ulur ndjeshëm gjatë shekullit të kaluar, kështu që nuk është gjithmonë e lehtë ta sjellësh atë në sasi të mjaftueshme vetëm përmes ushqimit.

Funksionet e magnezit

Ky mineral nevojitet për kocka të shëndetshme, merr pjesë në transmetimin e impulseve nervore, relakson muskujt dhe rrit nivelin e energjisë. Ai kontribuon në shëndetin e enëve të gjakut, ul presionin e gjakut dhe rrit HDL (kolesteroli i mirë). Po ashtu, luan një rol thelbësor në kontrollin e sheqerit në gjak, rrit funksionin imunitar dhe përshpejton shërimin e plagëve.

Çfarë ndodh kur trupit i mungon magnezi?

Mosarritja e mjaftueshme e magnezit në trup mund të çojë në presion të lartë të gjakut, spazmë të muskujve, aritmi dhe kapsllëk. Nevoja për magnez është në rritje në njerëzit që janë të stresuar, irritues dhe të prirë ndaj kushteve depresive, kanë probleme me dhimbje muskulore, tretje të ngadaltë, tek atletët, gratë shtatzëna dhe gratë që ushqehen me gji.

Si të sigurojmë sasi të mjaftueshme të magnezit?

Hulumtimet e fundit kanë treguar se në rastin e niveleve të ulëta të magnezit, është mirë që ta bëni atë përmes shtesave ushqyese, ose duke përdorur magnez në formën e sprejit që aplikohet në lëkurë apo përmes larjes. Magnezi mund të spërkatet mbi lëkurë dhe trupi mund ta thithë atë më shpejt, pasi ai hyn drejtpërdrejt në rrjedhën e gjakut dhe indet, pa hyrë në veshka siç është rasti me konsumin oral.

Epërsia është që një trup i tillë merr sa më shumë magnez sa duhet dhe nuk përthith pjesën tjetër. Shtojcat e magnezit duhet të merren me kujdes pasi të këshilloheni me mjekun. Mbidozat mund të shkaktojnë efekte anësore siç janë lodhja, dobësia e muskujve, ulja e rrahjeve të zemrës, presioni i ulët i gjakut, frymëmarrja e cekët dhe humbja e refleksit.

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

6 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

7 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

9 hours ago