6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA Këto dy fruta janë të domosdoshme para vaksinimit kundër Coronavirusit?

Këto dy fruta janë të domosdoshme para vaksinimit kundër Coronavirusit?

Ekspertët në fushën e shëndetësisë, sidomos gastroenterologët, flasin për atë se çfarë duhet ngrënë para se të merret vaksina kundër koronavirusit, e para së gjithash, shtatë orë gjumë janë të nevojshme.

Sistemi imunitar kërkon një sasi të madhe energjie për të bërë antitrupa. Mëngjesi duhet të jetë i ngurtë, me 30 për qind yndyrë, karbohidrate të dobishme, të cilat do të kalojnë në energji menjëherë dhe antioksidues. Dhe dy fruta janë shumë të rëndësishme.

Pra mollët dhe portokajtë janë të detyrueshëm para vaksinimit. Ekspertët thonë se njerëzit me mbipeshë janë “të ndezur fiziologjikisht” dhe se ata kanë nevojë për më shumë antioksidues kur stresohen me vaksinimin.

Ata thonë se një vakt duhet të ketë 20 për qind yndyrë dhe fruktozë për të aktivizuar sistemin tonë endocannabidoid.

Është e rëndësishme të merrni fruktozë, sepse truri konsumon 30 për qind të energjisë dhe se në momentin kur vaksinohemi, ne jemi në një gjendje eksitimi, në mënyrë që të rrisim konsumin e energjisë dhe automatikisht trupi nuk ka forcë për të bërë antitrupa.

Ekspertët sidomos këshillojnë të hani sa më shumë molla dhe portokaj, sepse ato përmbushin nevojat e lartcekura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments