Categories: KURIOZITETE

Ligjet e çuditshme amerikane

Në vazhdim ju paraqesim listën e ligjeve të çuditshme në SHBA. P.sh. a e dini se në baret e shtetit federal Oklahoma ndalohet aktrimi i aktit të dashurisë.

Në Minnesota mushkonjat janë identifikuar si një telash publik, ndërsa në Arkansas ndalohet shqiptimi i gabuar i emrit të këtij shteti.

Në Louisiana vjedhja e karkalecave të detit mund t’ju sjellë deri në dhjetë vite burg, derisa në rrugët e Winsconsinit bagëtia ka prioritet. Në anën tjetër, në Indiana ndalohet kapja e peshqve vetëm me duar.

Në Alabama është e ndaluar mundja me arinj, derisa në Florida ndalohen fishekzjarrët në një vend publik nëse me to nuk e keni ndërmend të largoni zogjtë.

Në Karolinën e Jugut nuk mund të luani pinball nëse jeni më i ri se 18 vjeç, ndërsa në Virginia të dielave ndalohet gjahu në shtazë të egra, pos rakunëve të cilët lejohen të vriten deri në ora 2 pas mesnate.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

11 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

11 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

12 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago