6.1 C
Pristina
Sunday, January 24, 2021
Home KURIOZITETE Misteri i ujit ngjyrë rozë në një liqe të Australisë (Foto)

Misteri i ujit ngjyrë rozë në një liqe të Australisë (Foto)

Liqeni Hillier gjendet në një prej ishujve më të mëdhenj të Australisë perëndimore, dhe që prej zbulimit më 1802, shkencëtarët  nuk kanë mundur ta gjejnë arsye shkencore për ngjyrën rozë që mban uji në këtë liqe.

Por, një studim i këtij viti tregon se një kombinim mes mikrobeve dhe algave i jep këtë ngjyrë karakteristike ujit në liqe. Në muajt kur reshjet janë më të pakta, duket se uji reflekton dritën e diellit dhe uji merr ngjyrë të bardhë në të verdhë.

Shane Smith, një 42 vjeçar që jeton në afërsi, thotë se ngjyra që mban uji në liqe është e jashtëzakonshme dhe se ajo ka tërhequr shumë vizitorë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Misteri i madh i shekullit të kaluar: Cili është shkaku i vdekjes së tmerrshme të nëntë malorëve

Para plot 62 vitesh një grup prej nëntë studentësh është nisur në kamping në malin rus Ural. Dy javë më vonë trupat...

Sikur toka e uji t’i ndërronin vendet…?!

71% e Tokës është e mbuluar nga uji dhe toka në të cilën jetojmë përbën vetëm 29% të planetit tonë.

‘Ishte fundi i botës’: Tërmeti që shkatërroi Durrësin në vitin 1267

“Pas pak kohe, një ngjarje fatkeqe dhe e trishtë ndodhi në Durrës. Brenda muajit të korrikut, zhurma të pazakonte e bënë tokën...

A e dini çfarë ndodh në trup kur pini Coca-Cola?

A e dini çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini një Coca-Cola? Kjo pije është një nga pijet më të këqija për...

Recent Comments