Categories: RETROSPEKTIVË

Kur Nikita Hrushovi përplaste këpucën, në podiumin e sallës së mbledhjeve të OKB-së

Gjatë mbledhjes së 902-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur në Nju Jork më 12 tetor 1960, ndodhin një ngjarje e jashtëzakonshme: Nikita Hrushov, Sekretari i Parë i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, dhe një nga njerëzit më të fuqishëm në botë, nisi të përplase fillimisht duart në tryezën ku ishte ulur, dhe më pas njërën nga këpucët e tij. Ai reagoi ndaj fjalimit të Lorenzo Sumulong, kreu i delegacionit filipinas, që ndëmori një sërë sulmesh të ashpra ndaj BRSS, duke thënë se “popujt e Evropës Lindore dhe kudo tjetër, janë privuar nga të drejtat e tyre civile dhe të drejtat politike, të cilat janë gllabëruar nga Bashkimi Sovjetik”.

Në kundërpërgjigje, Hrushov goditi me grushta tryezën e tij, dhe kërkoi të marrë fjalën. Duke e shtyrë Sumulong, Hrushovi zuri vend në podium përballë asamblesë, dhe nisi fjalën e tij duke lëshuar një varg fyerjesh ndaj Sumulong, dhe duke e etiketuar atë mes të tjerash, si një vegël të “imperializmit amerikan”.

Ai kërkoi nga drejtuesit e seancës përjashtimin e Sumulong nga asambleja, dhe kur kjo u refuzua, Hrushovi hoqi njërën nga këpucët nga këmba dhe nisi të godiste me të podiumin. Ndërsa seanca plenare rrezikonte të futej në kaos, përfshirë ndërhyrjet e zëvendësministrit të Jashtëm rumun Eduard Mezincesku, kreu i Asamblesë Frederik Boland e pezulloi mbledhjen.

Ai incidenti do të kishte pasoja afatgjata, ndërsa imazhi i Hrushovit në skenën ndërkombëtare u dëmtua në mënyrë të pariparueshme. Në vitin 1964, pasi u shkarkua si udhëheqës i Bashkimit Sovjetik, botimet propaganduese e kritikuan atë për “episodin e turpshëm, që ai ende e paraqet si një akt trimërie”.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

2 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

2 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

3 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

4 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

4 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

5 hours ago