6.1 C
Pristina
Wednesday, January 20, 2021
Home LETËRSI "Burrënia"-poezi nga Agim Desku

“Burrënia”-poezi nga Agim Desku

Nga muza poetike e poetit Agim Desku

BURRËNIA

Sot me ç’mallë
e kërkoj këtë fjalë
Me pishë të natës
e me diell të ditës
Dhe nuk e gjej

Vdiq
me vdekjen
e burrave të dheut

Nësër
Sërish ndoshta lindin
fytyra me zemër
të atdheut

Dikur
burrënia ruhej
në Lezhën e Gjergjit
Dhe në Prekaz
Të kulla e bac Ademit

Aty ku lindin burrat
për të vetmën
Shqipni

Dhe vdisnin
pa frikë
për atdhe e liri

Nëse kërkoni
burra të shejtë
e të fjalës

Në Mitrovicën
e dhembjes
Aty matët burrënia

Që njëzet vite
lumi i bardhë
rrjedh
ndarje shpirti

Qyteti
Nuk sheh ma
Ka sy të vërbër

Fjalës mos i kërkoni
ma shejtëri
As njeriut të sotëm
fytyrë a burrëni

Djajtë ma bënë ferr
kohën time
Dhe na moren fuqinë
për t`jetu me nder

/InforCulture

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiptarët në perandori sipas këndvështrimit turk

ANA TJETËR E TË SHIKUARIT /PASKTHIMNë monografinë të tij ‘’Shqiptarët në Perandorinë Osmane’’ studiuesi Nexhip P. Alpan...

Kështjella dardane shumë shtresore e Gërqinës së Gjakovës

Shkruan; Haxhi MEHMETAJKështjella thirret më fjalën e vjetër shqipe Gjytet dhe për herë të parë është identifikuar...

Fotografi të rralla: Gjakova gjatë luftës së dytë botërore, viti 1941

Fotografit jan bërë nga Ottorino Murari dhe gjindën në arkiv të Alberto Castaldini-tNga libri "Palaver: Vita quotidiana in Kosovo: diario fotografico...

Milan Sufflay për kufijtë e shqiptarëve në Mesjetë: Mali i Zi, fëmijë i llastuar i Shqipërisë

Etnosi i shqiptarëve është i një lashtësie të madhe dhe me këmbëngulje (vitale) në Ballkan. Për më shumë se njëmijë vjet e...

Recent Comments