Categories: KULTURË

Historia e cyles dyjare, instrumentit të cilën duan të na e vjedhin

Cylja dyjare ka origjinë të lashtë, fakt të cilin studiuesit e lidhin me artifaktet arkeologjike të gjetura dhe ruajtura në Shqipëri.

Nga gjurmimet studimore ajo është përcaktuar se ruhet në Shqipëri dhe konkretisht në zonën Jugperëndimore – pak a shumë në krahinën që quhet Labëri.

Cila është historia e cyles dyjare apo longarit, siç njihet ndryshe?

A duhet të lejojmë që trashëgiminë të na e rrëmbejnë në mënyrë të vazhdueshme?

Për më shumë, shikojeni dokumentarin e gazetarit Marin Mema. /TCH/

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

6 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

7 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

8 hours ago