6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home SHKENCË/TECH Google përdor inteligjencën artificiale për të përmirësuar cilësinë e video thirrjeve

Google përdor inteligjencën artificiale për të përmirësuar cilësinë e video thirrjeve

Përdorimi i kësaj teknologjie po aplikohet në një kohë kur jemi bërë shumë të varur nga video thirrjet për shkak të krizës së koronavirusit.


Google shpreson ti japë fund video thirrjeve në cilësi të ulët duke përdorur inteligjencën artificiale për të mbushur boshllëqet e lëna nga lidhja e internetit.

WaveNetEQ përdor një librari të folure për të krijuar segmente reale të bisedave. Inteligjenca artificiale është trajnuar për të prodhuar tinguj dhe mund të plotësojë boshllëqe deri në 120 milisekonda.

Përdorimi i kësaj teknologjie po aplikohet në një kohë kur jemi bërë shumë të varur nga video thirrjet për shkak të krizës së koronavirusit.

Kur realizoni një thirrje përmes internetit, të dhënat ndahen në pjesëza të vogla quajtur paketa. Një lidhje e dobëta do të thotë se këto paketa nuk arrijnë në destinacionin e tyre ose vinë në renditjen e gabuar.

E thënë thjeshtë kjo shkakton cilësie të dobët. Google thotë se 99% e thirrjeve të bëra me aplikacionin Duo përjetojnë probleme me zërin. Prej këtyre 20% humbasin mëse 3% të zërit ndërsa 10% humbasin vetëm 1/10.

WaveNetHQ krijon të folurën për të mbushur këto boshllëqe të lëna nga mungesa e zërit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments