6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home SOCIALE “NDRYSHE" NË MËNYRËN MË TË MREKULLUESHME

“NDRYSHE” NË MËNYRËN MË TË MREKULLUESHME

Që nga viti 2007 ,2 Prilli njihet si dita ndërkombëtare e autizmit,dhe si e tillë shënohet edhe në Kosovë ,shkruan InforCulture.info

Shpeshherë në shoqëri ,personat autik ndihen të diskriminuar dhe shihen si njerëz ndryshe nga ne.

Po, vërtetë ata mund të jenë ndryshe, ata mund të kenë aftësinë që disa gjëra ti bëjnë shumë më mirë se të tjerët,ata mund të duan në mënyrën më të sinqertë, mundë të të shikojnë në sy me çiltërsinë që askush nuk të sheh, të të buzqeshin pa djallëzi dhe të festojnë suksesin në mënyrën më unike.

Ata janë thjeshtë pak çapkën dhe kërkojnë me ngulm ti kushtoni më shumë kohë e vëmendje, fundja a se kërkon çdo fëmijë një gjë të tillë.

Po ,ata vërtetë mund të jenë sfidues dhe kundërshtues, por harrojmë se pavarësisht autizmit, të gjithë fëmijët kanë teka, qajnë, sfidojnë, por kanë edhe turp.

Pra a nuk janë edhe ata njësoj si ne?!

A nuk meritojnë dashurinë , vëmendjen dhe përkushtimin maksimal nga secili prej nesh.

Ata duan thjesht ti duam ashtu siç janë ,me tiparet e mrekullueshme e ëngjëllore, me sytë e buzëqeshjen e çiltër.

Ata kërkojnë thjeshtë pak më shumë durim !!

Ata janë të mrekullueshëm në mënyrën e tyre ,dhe mund të arrijnë gjëra të mëdha ,sepse historia na ka mësuar se autikët mund të ndryshojnë botën ,ashtu siç ndryshuan Anjshtajni ,Beethoveni e Moxarti

Po ,ata mendohet se ishin autikë. Të tillë ishin edhe Bob Dylan e shumë të tjerë të cilët frymëzuan botën.

Prandaj mos ti shohim si njerëz NDRYSHE nga ne, ata janë thjeshtë “NDRYSHE” Në MëNYRëN Më Të MREKULLUESHME !!

/InforCulture.Info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si të heqim njollat e mykut në mure dhe tavanet e shtëpisë

E keni vënë re që nëse e mbani shtëpinë mbyllur për disa kohë, befas shfaqen disa njolla të shëmtuara myku në mure,...

Jeta sekrete e Fidel Kastros – Kujtimet e truprojës

Për 17 vjet, Juan Reinaldo Sanchez ka qenë pjesë e një skuadre elitë të specialistëve kubanë të sigurisë, të ngarkuar për mbrojtjen...

Letra sekrete Princ Vidit, çfarë i shkruante Bajram Currit – Nga VELI HAKLAJ

Sipas kujtimeve të Tafil Boletinit, Bajram Curri dhe Isa Boletini erdhën nga Shkodra mbasi mbaruen ceremonitë zyrtare. U pranuen në një audiencë të posaçme...

LOUIS ARNAUD MË 1912 – SHQIPËRIA ËSHTË MË E LASHTË SE VETË EVROPA

Është një letër e shkruar për gazetën franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo...

Recent Comments