Categories: KËSHILLA

Si ta ulni temperaturën pa përdorur ilaçe

Viroza e shumta shkaktojnë temperaturë në trup. Do t’ju sjellim dy metoda sesi të ulni temperaturën trupore. Por nëse temperatura ju zgjat për disa ditë, ju duhet të konsultoheni me mjekun sepse trupi mund të jetë duke luftuar nga ndonjë infeksion.Ja dy mënyrat :

Patate: Merrni një patate dhe priteni në rrathë. Futeni pataten në çorape dhe lëreni derisa t’ju bie temperatura. Kujdes, mos e mbani pataten shumë gjatë sepse mund ta ulë në minimum temperaturën.

Dush me ujë të vakët: kur keni temperaturë bëni dush me ujë të vakët. Mos përdorni ujë të ftohtë sepse mund t’ju përkeqësojë gjendjen dhe mund t’ju shkaktojë të dridhura.

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

13 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

13 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

13 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

14 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

14 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

14 hours ago