Categories: KËSHILLA

Këshillojnë doktorët: Pastrojeni telefonin aq shpesh sa duart

Paralajmërimi urgjent i profesorit të sëmundjes infektive në lidhje me celularët dhe COVID-19, dhe pse duhet ta lani atë aq shpesh sa duart tuaja.

Një specialist për sëmundje dhe imunologji infektive ka zbuluar se nuk janë vetëm duart, frutat dhe perimet dhe unazat me të cilat duhet të keni kujdes kur bëhet fjalë për COVID-19, por edhe telefonin tuaj celular, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Profesori Nigel McMillan, nga Universiteti Griffith, specializohet në sëmundjet infektive dhe rrezikun e transmetimit.

Ai tha se ndërsa virusi mund të jetojë në sipërfaqe të panumërta, ju duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me telefonin tuaj të cilin, mesatarisht, prekim 2,617 herë në ditë.

Studimet kanë zbuluar se koronavirusi mund të mbijetojë në llojet e qelqit të butë dhe plastikës që gjenden në telefonat inteligjentë deri në nëntë ditë në varësi të kushteve.

COVID-19 mund të jetojë në çdo sipërfaqe dhe sa më e lagësht të jetë, aq më gjatë do të jetojë atje, shpjegoi profesori McMillan.

Duke pasur parasysh këtë, sa herë që e vendosni telefonin tuaj diku ose bëni diçka dhe më pas prekni telefonin, duhet ta pastroni.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago