Poleni vepron si një alergjen në një numër të madh njerëzish, stimulon çlirimin e histaminës nga mastocitet dhe çon në një reaksion alergjik tipik, i cili shoqërohet me simptomat alergjike.

Gjatë muajve të pranverës dhe verës po bëhen më të shpeshta shfaqjet e ankesave në formën e teshtitjes, hundëve të bllokuara dhe rrjedhjes, djegies, kruajtjes dhe lotimit të syve, si dhe ndjenja e presionit në sinus.

Shkaku i këtyre simptomave në pranverë vjen më së shpeshti nga kokrrat e polenit, të cilat prodhohen dhe çlirohen nga bimët gjatë fazës së pjalmimit.

Ka disa mënyra natyrale dhe të traditës së vjetër për të lehtësuar simptomat e shkaktuara nga alergjitë. Një prej tyre është trajtimi plotësisht efektiv i thithjes me avull që është është një mënyrë e sigurt për pastrimin e sinuseve dhe bronkeve.

Ndaj ndihma e parë dhe themelore për probleme të tilla shëndetësore është thithja e avullit. Nëse avulli kombinohet me ndonjë vaj esencial, rruga drejt sinuseve të pastruara është e garantuar.

Përveç pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes, vajrat esencialë në avull kanë edhe efekte antibakteriale dhe antialergjike.

Ato janë shumë të dobishme dhe lehtësojnë aq mirë simptomat e sinusitit, saqë njerëzit ndjejnë lehtësim që pas thithjes së parë.

Molekulat e këtyre vajrave të fuqishëm depërtojnë thellë në mukozën e hundës dhe thyejnë mukozën, duke lehtësuar frymëmarrjen dhe mbrojtjen nga infeksionet.

Si të thithni avull?

Procedura për përgatitjen e lëngut për inhalim është jashtëzakonisht e thjeshtë. Mjafton vetëm 2 deri në 4 dcl ujë, i cili duhet të ngrohet deri në pikën e vlimit. Në të hidhen 3 deri në 4 pika vaj esencial, mundësisht sherebelë, eukalipt, nenexhik ose pemë çaji.

Hapi tjetër është të vendosni fytyrën mbi avull dhe të mbuloni kokën me një leckë ose peshqir. Thithni avullin sa më shumë që të jetë e mundur derisa të ftohet.

Thjesht duhet të keni kujdes që të mos vendosni më shumë vaj sesa duhet, sepse në atë rast thithja mund të jetë e pakëndshme, sepse do të ndjeni një djegie të pakëndshme në hundë.

Çaj antialergjik

Xhenxhefili është një bimë e njohur gjerësisht për vetitë e shumta medicinale. Prej tij mund të përgatitet një çaj i shkëlqyer, i cili gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e sinusitit.

Hidhni pak xhenxhefil të grirë në ujin e vluar dhe lëreni të mbuluar për një orë pas zierjes. Çaji i përgatitur në këtë mënyrë mund të pihet.

Shija pikante dhe aroma e mprehtë e xhenxhefilit do të pastrojnë plotësisht traktin respirator. Është shumë efektiv për hundën e bllokuar, sepse ka fuqinë të stimulojë prishjen dhe sekretimin e mukusit.

Gingerol, me të cilin xhenxhefili mund të mburret në përbërjen e tij, është përgjegjës për këto rezultate të shkëlqyera të xhenxhefilit.

Inhalim me borzilok

Borziloku është gjithashtu një bimë që njihet që në lashtësi si e mirë për probleme të ndryshme shëndetësore.

Borziloku në vetvete përmban një sasi të caktuar vaji esencial, kështu që është një zgjedhje e shkëlqyer për inhalimet e destinuara veçanërisht për trajtimin e sinuseve të sëmura.

Kjo bimë medicinale e njohur do të ndihmojë gjithashtu një person të përballet me dhimbjet në hundë të shkaktuara nga sinoziti.

Duke pasur parasysh efektin e saj të madh në sinus, kolla e thatë dhe e vazhdueshme do të ulet automatikisht nëse inhalimet praktikohen rregullisht.

Për të thithur avull me borzilok, mjafton vetëm 2 lugë gjelle borzilok, të cilin duhet ta hidhni në një litër ujë të vluar.

Procedura e mëtejshme është e njëjtë si në shembujt e përmendur më sipër. Është e nevojshme të thithni avullin nga përzierja e përgatitur për thithje dhe të përpiqeni të qëndroni sa më gjatë mbi avull, në mënyrë që të pastrohen sa më shumë rrugët e hundës.

Treshja fitimtare

Borziloku mund të përdoret edhe në kombinim me nenexhikun dhe kamomilin, të cilat janë po aq të mira dhe shëruese. Kjo treshe del gjithmonë fitimtare në luftën kundër kollës, e cila shkaktohet nga ftohja dhe bronkiti.

Kombinimi i këtyre tre bimëve, të cilat në mbarë botën njihen si një nga ilaçet më të mira natyrale, do të ketë edhe një efekt antibakterial në trupin e njeriut.

Duke thithur me ndihmën e këtyre dhuratave të natyrës, mukoza në sinuset dhe mushkëritë do të zbërthehet plotësisht, dhe borziloku, nenexhiku dhe kamomili do të jenë gjithashtu përgjegjës për efekt më të shpejtë dhe më efikas.

Menteja dhe kamomili njihen për efektin e tyre qetësues, kështu që ato do të ofrojnë një trajtim relaksues për traktin respirator.

Për të përgatitur këtë inhalacion, duhet të përgatisni 2 lugë me kamomil, 5 lugë mente dhe një degëz borzilok. Këta tre përbërës shtohen në 1 l ujë të vluar dhe mund të fillojë thithja. Vendosni një peshqir mbi kokë dhe përpiquni të thithni sa më shumë avullin që vjen nga ena.

Avulli thithet ngadalë dhe peshqiri nuk duhet të mbyllet kurrë plotësisht për të shmangur mundësinë e djegies. Këto tre përbërës kombinohen më së miri në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat. Edhe në ujë të nxehtë, kjo përzierje mund të vendoset në dhomën ku flenë fëmijët, për të thithur avullin e çliruar.

Edhe kripa e detit funksionon

Kripa e detit njihet si një ilaç popullor, veçanërisht kur bëhet fjalë për traktin respirator. Mjafton të hedhim vetëm një lugë të vogël kripë deti në gjysmë litri ujë dhe ta ziejmë me avull.

Procedura është e njëjtë si për inhalimet e tjera, ku duhet të mbuloni kokën dhe të thithni vazhdimisht avujt nga përzierja e kripës së detit dhe ujit.

Ky inhalim arrin një efekt të fortë dhe të qëndrueshëm, sepse kripa e detit do të pastrojë të gjitha bakteret dhe ndikimet e tjera negative nga trakti respirator, dhe organet e frymëmarrjes do të qetësohen dhe do të punojnë normalisht.

Ky inhalim do të ndihmojë shumë personat që kanë irrituar dhe dëmtuar mukozën e hundës për shkak të ftohjes, sinozitit apo bronkitit.

Rigoni çudibërës

Shumica e njerëzve kanë rigon në kuzhinën e tyre dhe nuk e kanë idenë se mund të jetë një ndihmë e madhe për ta nëse vuajnë nga alergjitë.

Inhalimet me rigon janë efektive për rrjedhjen e hundës, si dhe kongjestionin e hundës të shkaktuar nga alergjitë.

Ky produkt përmban antihistamine natyrale, të cilat janë përgjegjëse për çlirimin e histaminës. Ka erë të fortë dhe nëse nuk përdoret vaj esencial i rigonit, mjafton vetëm pak nga kjo lëndë e thatë.

Sasia që nuk duhet të tejkalohet është në majë të një luge të vogël çaji. Dhe sigurisht që do të nevojitet 1 litër ujë. Pasi uji të ketë vluar, i shtohet rigon dhe mund të fillojë thithja. Thithni butësisht dhe ngadalë dhe mos u afroni shumë, sepse aroma është vërtet e fortë dhe mund të jetë shumë e pakëndshme.

Rigoni mund të përdoret edhe në një mënyrë tjetër. Hidhni një pikë vaj esencial në gisht dhe më pas fërkojeni në gjuhë.

Ky vaj nuk duhet gëlltitur, por vetëm thithni avujt e rigonit dhe nxirreni nga hunda. Pas disa inhalimeve dhe nxjerrjeve në këtë mënyrë, vaji mund të gëlltitet së bashku me pështymën. Në raste të tilla, mund të lotoni, sepse rigoni është shumë i fortë. /noa.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here